Údržba skartovacího stroje | Skart.cz
0

OBLÍBENÉ PRODUKTY

0
Porovnat
MŮJ KOŠÍK: 0,00
Do dopravy zdarma zbývá 1 210

Údržba skartovacího stroje

Koupili jste si skartovačku, ale nevíte jak ji správně udržovat? Jak často by se měl skartovací stroj promazávat a další specifika údržby se dozvíte v následujícím článku.

Skartovač není náročný stroj na údržbu, ale důležité je dodržet způsob užívání a základní servisní péči doporučenou výrobcem stroje.


Nepřehlcování odpadní nádoby

Vyspělé kancelářské modely skartovačů sami hlídají stav odpadní nádoby a v případě naplnění zastaví skartaci a uživatele upozorní na nutnost vyprázdnění odpadní nádoby. Například model Fellowes 73 Ci hlídá jak naplněnost, tak i správně vloženou odpadní nádobu.


Základní kancelářské a domácí modely skartovačů již vyžadují průběžnou kontrolu uživatelem – obvykle je v odpadní nádobě průhled, kterým vidíte naplněnost skartovaným materiálem. Pokud je již průhled zaplněný, či dosahuje odpad pod vrchol odpadní nádoby je nutné ji vyprázdnit. Pokud se nádoba nevyprázdní skartovaný materiál vystoupá až ke skartovací hlavě, kde se poté vlivem otáčení skartovacích nožů dostane zpětně do skartovací hlavy a hrozí riziko přehlcení skartovací mechaniky a její ucpání již skartovaným materiálem. Při ucpání skartovací hlavy může pomoci zpětný chod skartovače, ale často je nutné stroj odeslat do servisu pro uvolnění a vyčištění řezných válců. V nejhorším případě může dojít i ke zničení skartovací hlavy. Oprava či zničení skartovací hlavy vlivem zahlcení mechaniky stroje není řešeno jako reklamace vady stroje. 


Nepřehlcování kapacity skartovací mechaniky


Skartovací kapacita je základní hodnota, udávající, kolik listů dokáže skartovací stroj skartovat najednou. Zahraniční výrobci obvykle uvádějí skartovací kapacitu s gramáží papíru 70g/m2. V ČR se běžně k tisku používá papír 80g/m2. Udávanou kapacitu je vhodné přepočítat – hodnotu vynásobte 0,875.

Výrobce další parametry a konstrukci stroje přizpůsobil právě skartovací kapacitě. Proto je velmi důležité vytěžovat skartovací kapacitu pouze do maximálního množství udaného výrobcem. 


Při vložení většího množství listů, než jaká je maximální kapacita mechaniky stroje, hrozí zahlcení mechaniky a její ucpání. Při ucpání skartovací hlavy může pomoci zpětný chod skartovače, ale často je nutné stroj odeslat do servisu pro uvolnění a vyčištění řezných válců. V nejhorším případě může dojít i ke zničení skartovací hlavy. Oprava či zničení skartovací hlavy vlivem zahlcení mechaniky stroje není řešeno jako reklamace vady stroje. 


U vybraných strojů Fellowes (řada „Ci“) chrání před zahlcením mechaniky systém JAM PROOF. 


Zajímavou možností jsou automatické skartovače, kde je kombinace velkokapacitního zásobníku a automatického podavače papíru – zde odpadá potřeba ručního postupného vkládaní papíru. Stroj podává papír automaticky ve výrobcem nastaveném množství a nehrozí tedy zahlcení mechaniky. 

Například Fellowes Automax 200 C.


Doba nepřetržité skartace


Skartace papíru (či jiných materiálů v souladu s použitím stroje) je mechanicky velmi namáhavý proces, při kterém se skartovací mechanika velice zahřívá.

Každý námi prodávaný stroj splňuje všechny potřebné bezpečnostní normy a je tedy chráněn termální pojistkou proti přehřátí.

Doba od začátku skartace do vypnutí stroje termální ochranou je brána jako doba nepřetržité skartace.

U domácích či osobních kancelářských strojů je pohybuje v řádech jednotek minut – to však zcela dostačuje na skartaci desítek listů běžného kancelářského papíru. 

Mazání a čištění skartovacího stroje

 

U každého námi prodávaného skartovače je v návodu popsáno jak stroj mazat. Obecně je třeba pravidelně po 3-5 naplněných odpadních nádobách stroj promazat „mastným“ papírem. Pro tento účel je nutné použít jednorázový mastný papír doporučený výrobcem nebo použít k potřísnění papíru olej určený k mazání skartovacího stroje. 

 

Promazání olejem:

Běžný kancelářský papír velikostí odpovídající šířce vstupu skartovací mechaniky, obvykle velikost A4, několika (4 - 6) tahy po celé šířce potřísníme olejem – olejnička má speciální hrdlo, kapátko, kterým olej snadno dávkujete.  

Po té papír skartujete běžným způsobem. Olej z papíru při průchodu mechanikou promaže nože mechaniky a vyčistí je od papírového prachu. 

 

Někteří výrobci také doporučují promazání olejničkou přímo skartovací mechaniku, kdy přiměřeným dávkováním prokapete celou šíři skartovací štěrbiny. 


Aplikace oleje na papír je ale pohodlnější a lépe odhadnete dávku oleje kterou použijete na potřísnění papíru.  

 

Více informací k provozu a údržbě konkrétního stroje naleznete v návodu ke stroji.



© 2024 PALA, s. r. o. | Všechna práva vyhrazena 

Programia - internetové obchody